İmar ve Altyapı

İstanbul Dudullu OSB, sanayileşmede altyapının önemi doğrultusunda bölge firmalarına herhangi sorun yaşamaksızın tesislerini kurma olanağını sağlamış ve devletten hiçbir destek alamadan yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi, telefon ve elektrik gibi altyapı çalışmalarını tamamlanmıştır. Tamamlanan alt yapının çalışmalarının yanı sıra, arızalanan ve bakıma ihtiyaç duyulan bölümler de İstanbul Dudullu OSB Bölge Müdürlüğü’nün öz kaynakları tarafından yapılmaktadır.

Sanayi, yeşil çevre ile bütünleşiyor

Sanayi bölgesi olarak faaliyet gösteren alanların ana problemi olarak bilinen doğal çevreden uzaklaşma konusunda, İstanbul Dudullu OSB, ‘yeşili koruma’ prensibiyle büyük ve önemli adımlar atmıştır. İstanbul Dudullu OSB’de sanayi ile çevre birbirini tamamlayan iki önemli faktör olarak dikkate alınmaktadır. Bölgenin ağaçlarla çevrili doğal ve ‘yaşayan’ atmosferi doğaya destek verirken; çevre bilincine sahip vizyoner yönetim anlayışı, ekolojik sisteme katkı sağlamaktadır.

Sosyal alanlar

İstanbul Dudullu OSB’de, yatırımcıların tüm ihtiyaçları en ince ayrıntıları düşünülerek planlanmıştır. Bu nedenle kentsel servis alanları, ticaret merkezleri, sağlık alanları, kültürel ve sosyal tesis alanları, teknik altyapı alanları ve yönetim merkezi de bölgenin projesinde önemli yer tutmaktadır.

Kentsel servis alanları

İstanbul Dudullu OSB, bünyesinde bulunan firmaların her türlü imkana kolaylıkla erişebilmesini sağlayan ve geniş yelpazede hizmet alanlarını bünyesinde bulunduran bir sanayi bölgesidir. Bölgenin servis alanları arasında bulunan eğitim merkezleri, KOSGEB, bankalar, konferans salonları, üç adet benzin istasyonu, iki adet PTT binası, üç adet cami, itfaiye, cafe ve restoranlar ile firma çalışanları, kentsel olanakları yanı başlarında bulabilmenin ayrıcalığına sahip olmaktadır.

Sağlık alanları

İstanbul Dudullu OSB, bünyesinde yer alan firma mensuplara sosyal olanakların yanı sıra sağlık hizmetleri de sunmaktadır. Bölgede yer alan iki adet ortak sağlık birimi, Sağlık Bakanlığı onaylı Sağlık Ocağı ve 112 Acil Yardım birimi, tam kapasitede faaliyet göstererek, her türlü sağlık problemine karşı firma mensuplarına destek sağlamaktadır.

Kültür ve sosyal tesisler

İstanbul Dudullu OSB’nin içerisinde pek çok kültürel etkinliğin yer aldığı kültür alanları ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Bu alanda gerçekleşen faaliyetlere önem verilmekte ve sıklıkla tekrarlamaktadır. Özel günlerde ve resmi bayramlarda gerçekleştirilen açık hava faaliyetleri ve etkinlikler İstanbul Dudullu OSB’nin modern ve vizyoner yönetim anlayışını yansıtırken, bölgenin dinamik ruhuna yakışan bir atmosfer oluşturmaktadır.

Yeşil alan ve haşere ilaçlama

Bölge içerisinde yer alan; AND Sanayi Sitesi’nin, Nato Yolu ve Baraj Yolu’nun çevresinde bulunan, Cumhuriyet Parkı’nın içinde yer alan yeşil alanlar, her yıl düzenli olarak zirai ilaçlarla ilaçlanmaktadır. Ayrıca her yıl bahar aylarında, çeşitli kemirgen ve haşerelere karşı çevrede ilaçlar kullanılarak mücadele sağlanmaktadır.

Temizlik / karla mücadele

İstanbul Dudullu OSB’nin temizlik ve karla mücadele projeleri kapsamında yağmur suyu kanalı ve kum tutucular periyodik olarak temizlenmekte, bölge içindeki tıkalı olan kanallar ile firma içlerinde bulunan yağmur suyu ve atık su kanalları ve bacaları açılmaktadır.

Bölge iç yollarında görüntü kirliliğine neden olan maddeler toplanıp süpürülmekte, kamyon trafiği ve kazalardan kaynaklanan kirlenmeler sonrasında yollar yıkanmaktadır.

Karlı günlerde, öncelikle bölgeye bağlanan anayollar olmak üzere, iç yollar ve daha sonra firma içi yollar, 24 saat 3 vardiya olarak sürekli açık tutulmakta ve tuzlanmaktadır. Kar yağışı ve buzlanmanın yoğun olduğu günlerde, meteorolojiden alınan hava tahminleri firmalara bildirilmektedir.

Otoparklar / tır parkı

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde gün geçtikçe yoğunlaşan araç park trafiğini düzenlemek amacıyla; binek araçlar için, 1. Cadde ile 3. Cadde köşesinde yer alan 1 No’lu Otopark, 2. Cadde üzerinde, 2 No’lu Otopark, 4. Cadde ile 2. Cadde kesişiminde yer alan 3 No’lu Otopark, yine 4. Cadde üzerinde bulunan 4 No’lu Otopark yer almaktadır. Bölgedeki ağır vasıtalar için de 1. Cadde ve 4. Cadde köşesinde tır parkı oluşturulmuştur.

keyboard_arrow_up