Hakkımızda

İSTANBUL DUDULLU ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Kurumsal Yolculuğumuz

Gurur duyduğumuz başarılarla dolu geçmişimiz

OSB kavramına yakından bakış

Dünyada ilk örneği 19. yüzyıl sonlarında İngiltere’de görülen Organize Sanayi Bölgesi uygulamalarına, 20. yüzyılın başlarında diğer ülkelerce de başlanmış ve böylece sanayinin belirli bir plan içerisinde yerleştirilmesi sağlanmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi amacına hizmet eden sanayi bölgeleri, sanayicilerin altyapılı arsa ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla bu bölgeleri inşa eden özel firmaların kar elde etmelerini sağlamaktadır.

Kalkınma döneminin “lokomotifi” olan sanayi sektörü, şehrin planlı gelişimine katkıda bulunurken, güvenilir bir altyapı ile ortak tesislerin kurulmasına yardımcı olmaktadır. Üretimde verimliliğin ve kar artışının elde edilmesini sağlayarak ekonomik kalkınmayı desteklemektedir.

Kentleşmeyi yönlendiren sanayi bölgeleri

Çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarını imar planlarındaki oranlar dâhilinde gerekli ortak kullanım alanları haline getirmek gibi ana hedeflerin yanı sıra, planlı ve verimli kaynak bölgeleri oluşturarak kentleşmeyi yönlendirmektedir.

Kaliteli yaşam ve üretim alanı

Sorunsuz alt yapı hizmetleri, doğaya destek veren yeşil alanları, vizyoner yönetim tarzının hayata geçirdiği yaşam, spor, Ar-Ge merkezleri ile diğer OSB’lerden farklı, aynı zamanda rol model kabul edilen İstanbul Dudullu OSB; sanayiye ve üretime destek vermek amacıyla 1983 yılında kurulmuştur. Bölge, İstanbul’un kalbinde yer alan konumuyla üretimi “şehrin merkezine” taşıması, kolay ulaşılabilir olması, farklı kategorilerde üretim, istihdam ve hizmet sağlayabilmesi gibi birçok yönüyle diğer sanayi bölgelerinden ayrılmaktadır. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan İstanbul Dudullu OSB, kaliteli yaşam ve üretim alanlarından birini oluşturmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

İstanbul Dudullu OSB, üretimin merkezi konumundaki bir sanayi bölgesi olmasının yanı sıra, birbirinden farklı deneyimlere ev sahipliği yapan bir ‘yaşam alanı’ olma özelliği taşımaktadır. ‘Yeşili koruma’ prensibiyle oluşturulan binlerce ağaçla çevrili atmosferi, iş hayatının yoğun temposunda ‘nefes alan’ bir çalışma atmosferi sağlamaktadır.

Bölgenin yatırımları arasında yer alan Kampüs Kreş, BÜDOTEK Teknopark, Well Club, Happy Mirror, La Chitarra, Cafe Zenzero ve Dudullu OSB SK markaları birbirinden farklı deneyimlerin yaşanabildiği dopdolu, canlı ve efektif bir standart oluşturmaktadır.

Türkiye’nin en büyük kreşi

Başarılı, dinamik, yaratıcı ve girişken nesiller yetiştirmek için eğitim-öğretimin önemini inanan İstanbul Dudullu OSB, bu bakış açısıyla Kampüs Kreş projesini 2012-2013 yılında hayata geçirmiştir. “Türkiye’nin en büyük kreşi” unvanına sahip olan Kampüs Kreş, dünyadaki en ileri eğitim sistemlerinin konseptinden ilham alarak 5 bin metrekare açık, 5 bin metrekare kapalı alanıyla hizmet vermektedir. Bu devasa alanın bünyesinde yer alan hayvanat bahçesi, olimpik yüzme havuzu, dans/drama/müzik atölyesi, spor odası ve alanları, STEM alanı, konferans salonu gibi etkinlik mekânları çocukları eğlenerek öğrenmenin keyifli dünyasına çıkarmaktadır.

İstanbul Dudullu OSB’de yer alan kadın istihdamını artırmak amacıyla açılan ve yakaladığı kalite ile okul öncesi eğitimde markalaşan Kampüs Kreş “Her çocuğa özel ve bireysel yaklaşım” ilkesi doğrultusunda, öğrenci merkezli bir anlayış benimsemektedir. Kendine güvenen, özgür, bağımsız kararlar alıp uygulayabilen, insani değerlere sahip, yaratıcı, girişken, etkili iletişim kurabilen, sorun çözebilen bireyler yetiştirmek temel hedeftir.

“Türkiye’nin en büyük kreşinde, her çocuk için özel bir yaşam” sloganı ile yola çıkan Kampüs Kreş’te, çocukların kendilerini özel ve ayrıcalıklı hissetmeleri için çalışılmaktadır. Veliler, çocuklarını onlar kadar iyi tanıyan ve anlayan deneyimli eğitimcilere emanet ettiklerini bilmektedir. Eğitimciler her çocuğa geleceğin lideri, sanatçısı, düşünürü, iş adamı gözüyle yaklaşırken; onların farklılıklarını ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Tüm çocukların potansiyellerinin en üst düzeye çıkması öncelikli hedefler arasındadır.

Well Club

İstanbul Dudullu OSB, sporu yaşamın merkezine alma vizyonunu benimseyerek bu standartla Türkiye’nin en büyük spor ve yaşam kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Dudullu OSB’nin sağlıklı zihinler ve sporcu nesiller yetiştirme misyonuyla hizmete açtığı, 30 bin metrekarelik kapalı alana ve 4.500 metrekarelik bahçeye sahip olan Anadolu Yakası’nın en ‘iddialı’ spor tesisi Well Club Yaşam ve Spor Kompleksi’nde her yaştan profesyonel ve amatör sporcular için tüm hizmet ve imkanlar en yüksek kalitedeki standartlarda birçok farklı branşı kapsayacak şekilde sunulmaktadır.

Well Club, 3 bin metrekare fitness alanı ve yarı olimpik yüzme havuzuyla ‘sağlıklı yaşam’ felsefesine yeni bir boyut kazandırmaktadır. Well Club, bir spor merkezinin çok daha ötesinde üyelerine birbirinden farklı deneyimleri bir arada sunan bir yaşam merkezi olma özelliğine sahiptir.

Well Club’da voleybol, basketbol, hentbol, jimnastik, yüzme, fitness, stüdyo dersleri, tenis ve squash branşlarında birbirinden değerli profesyonel eğitmenlerle spor yapılabilirken; sauna, buhar odası, kuaför, cafe ve restoran hizmetlerinden de yararlanılmaktadır.

Kapalı spor sahaları

Well Club’ın bünyesinde yer alan toplamda 1.000 metrekare büyüklüğe ulaşan kapalı spor sahaları GARED marka FIBA 1. seviye sertifikalı basket potaları, voleybol ve hentbol ekipmanları ile dünya standartlarında bir altyapıyla hizmet vermektedir. Ülker Arena, NCAA Final Four ve NBA takımlarının tercihi Connor marka sertifikalı masif parke zeminden, LED aydınlatma sistemine, optimal klima şartlarını sağlayan havalandırma sisteminden, en üst seviyede sporcu güvenlik önlemleri ve altyapısına kadar her metrekare misafirlerin konforu ve sağlığı düşünülerek dizayn edilmiştir.
Well Club üyeleri ve spor severler 260 kişilik sabit tribünü bulunan sahadan maçları izleyebilmekte ve kulüp üyeleri programın uygun olduğu saatlerde ücretsiz olarak sahayı kullanabilmektedir!

Fitness alanı

2 bin metrekare alanı fitness ekipmanları ve bin metrekare alanı stüdyolardan oluşan fitness bölümüyle; 2 kulvarlı 140 m uzunluğunda Dünya Şampiyonası standardında pistli koşu ve yürüme parkuruyla Well Club, üyelerine geniş ve alternatifli bir spor kompleksi sunmaktadır.
Dünya standartlarında aydınlatma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleriyle sporcunun konforu hedeflenmiş, koşu bantları, eliptikler boks ringi, bisikletler ve multimedia-sanal gerçeklik ekranlı ekipmanlarla kardiyo egzersizleri (yağ yakımı), serbest ağırlık parkurundaki bar, dambıl ve plaka ağırlıklarla kas egzersizleri yapmaya olanak sağlanmıştır.

Well Club üyelerine Technogym Selection ve Pure Strength serilerinden oluşturan son teknoloji ekipmanlarla hizmet sunmakla birlikte fonksiyonel antrenman alanındaki Kinesis, Omnia 8 istasyonu ve TRX 6’lı grup çalışma ile yüksek etkili antrenmanlar gerçekleştirmeleri için donanımsal olarak destek vermektedir.

Yarı olimpik yüzme havuzu

Olimpik müsabakalarda kullanılan aydınlatma sistemine sahip, tribünde 250 izleyici kapasiteli, bin metrekare alan, 1,40 m derinlik, 25 m uzunluk ölçülerindeki kapalı yüzme havuzunda, her biri 2,5 m genişlikte olan 6 kulvarla sağlıklı ve hijyenik koşullarda yüzme deneyimi sunulmaktadır.
Hijyenin ön planda tutulduğu, son teknolojik sistemler ile profesyonel temizlemenin yapıldığı ve uygun klima şartlarının sağlandığı kapalı yüzme havuzunda, yüzme sporları için gerekli tüm altyapı sağlanmaktadır.
Well Club üyeleri yarı olimpik yüzme havuzundan yüzme üyeliği kapsamında yararlanabilmekte, uzman eğitmenlerden yüzme eğitimi alabilmekte, Aqua Gym ve grup dersleri alarak suyun itme/kaldırma kuvveti ile su egzersizleri yapabilmektedir. Aynı zamanda 2 yaş çocuklar bire bir özel ders imkanından, 3 yaştan itibaren tüm sporcular ise Well for Kids Çocuk Spor okulları ile yüzme grup eğitimlerinden faydalanabilmektedir.

Well for Kids

We’ll Club diğer spor merkezlerinden farklı olarak aynı kompleks içinde yetişkinler kadar gençleri ve daha da önemlisi çocukları da gerçek sporla buluşturmaktadır. Ebeveynler spor yaparken çocuklar da kendileri için özel olarak tasarlanmış Well for Kids alanında, profesyonel eğitmenler denetiminde, her hafta değişen parkurlarda hareket kabiliyeti, çeviklik, esneklik ve beceri geliştirmeye yönelik sportif aktiviteler yaparak bedenlerini temel spor branşlarında eğitim almaya hazırlamaktadır. Well Club Sporcu Yetiştirme Programı ise Well For Kids ve spor okullarında yetenekli olan çocukların yönlendirileceği ve bu kapsamda Türkiye’nin sporcularının yetiştirileceği bir program özelliği taşımaktadır.

3-14 yaş arası çocuklar, 400 metrekare kapalı ve 250 metrekare bahçe alanı ile toplamda 650 metrekarelik alana ev sahipliği yapan Well for Kids çocuk oyun bölümünde vakit geçirebilmekte; yüzme veya cimnastik eğitimi alabilmektedir.

Well Club, Well for Kids ile miniklere özel soyunma odaları ve tuvaletlerin bulunduğu bir alanda ebeveynler spor yaparken çocuklarının da spor yaparak bedensel ve zihinsel gelişmelerine katkıda bulunan bir program oluşturarak İstanbul’da bir ilke imza atmıştır. Böylece Well Club misafirleri çocuklarını Well for Kids’e emanet ederek gönül rahatlığıyla kendilerine vakit ayırabilmektedir.

Squash alanı

Dünya Squash Şampiyonası’nda kullanılan Haro marka özel kaymaz parkeden oluşan 65 metrekarelik zeminli, 3 duvarı özel alçı ve tahtadan oluşan arka duvarı ise cam kaplı olan Squash alanı, Well Club üyeliğinin dahilinde ücretsiz olarak rezerve edilebilmektedir.

Kütüphane

Well Club Kütüphane 10 binden fazla kitap ile ilham verici hikayeleri üyeleriyle buluşturmak üzere kapılarını açmıştır. Well Club misafirleri ister kütüphane içerisindeyken kitap seçip okumaya olanaklı şekilde dizayn edilen alanlarda okumalarını gerçekleştirebilmekte, isterlerse seçtikleri kitapları ödünç alabilmektedir.

Kapalı otopark

Well Club üyeleri spora ve sosyal yaşamlarına vakit ayırırken 8.328 metrekare alanda 266 araç kapasitesi sunan iki katlı kapalı otoparkta araçlarını güvenle park edebilmektedir.

Cafe Zenzero

Well Club bünyesinde yer alan Cafe Zenzero, kusursuz servis anlayışı ve ürün kalitesiyle kahvaltıdan öğle ve akşam yemeğine hafta sonunda da misafirlerine hizmet vermektedir. Türk ve dünya mutfaklarından özenle seçilen lezzetler, Cafe Zenzero şeflerinin yorumlarıyla hazırlanmaktadır.
Yenilenen menüsüyle hizmet veren Cafe Zenzero, benzersiz atmosferi ve yeşillikler içerisindeki bahçesinde taptaze, çok çeşitli günlük sebze ve meyvelerden yapılmış lezzetli salataların, dünya mutfağından sevilen ana yemeklerin ve leziz atıştırmalıkların yanı sıra özel aromalı kahvelerin, çeşit çeşit çayların, taze sıkılmış meyve sularının, kokteyllerin ve enfes tatlıların oluşturduğu menüsüyle gurme damaklara hitap etmektedir.

Ristorante La Chitarra

Zengin Güney İtalya mutfağını şık ve prestijli bir mekânda tatmak isteyenlerin tercihi Ristorante La Chitarra; deneyimli şefleri sayesinde şirketlerin yerli yabancı konuklarını ağırlayabileceği ve organizasyonlarını düzenleyebilecekleri elite bir hizmet anlayışına sahiptir.
La Chitarra’nın Güney İtalya esintileri taşıyan menüsü el yapımı pizzadan risotto’ya, taze makarnadan mascarpone peynirli tiramisu’ya ve Pasta Di Sardi, Ravioli Cinesi, Pizza Broccolo Alle Patate gibi birbirinden özel alternatifleri sunan bir lezzet durağı olarak konumlandırılmıştır.

Happy Mirror

Well Club bünyesinde hizmet veren Happy Mirror, misafirlerinin kendini özel hissetmelerini sağlamak, beklentilerin ötesinde kalite sunmak misyonu ile kadın, erkek ve çocuk kuaförü olarak hayata geçirilmiştir. Happy Mirror’da kadınlar için özel gün makyajları, manikür-pedikür ve saç tasarım hizmetleri sunulurken; erkekler için de saç kesimi ve tasarımından kişisel bakıma kadar birbirinden farklı ve kaliteli alternatifler sağlanmaktadır. Detaylı hijyen önlemleri sayesinde tüm aile bireylerinin güvenle vakit geçirebilecekleri Happy Mirror’da çocuklara özel saç kesim hizmeti de, yaşlarına hitap eden programlar ve oyuncaklar eşliğinde verilmektedir.

Well Dry Cleaning

Kuru temizleme hizmeti alırken zamanını iyi yöneten üye ve misafirlere özel hizmet veren Well Dry Cleaning, kusursuz dış görünümün anahtarını sunmaktadır.

Kuvars Oto Yıkama

Kuvars Oto Yıkama hem We’ll Club üyelerine hem de We’ll Clup harici kullanıcılara yönelik olarak düşünülmüş, araç iç/dış yıkaması, hızlı cila, oto kuaför, motor yıkama ve pasta/cila gibi hizmetleri sunan işletmelerdendir.

BÜDOTEK Teknopark

İstanbul’un en büyük ve en modern organize sanayi bölgesindeki sanayicilere yakınlık imkanı ve Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik ve teknik desteği ile girişimcilere değer kazandırma vizyonuyla yola çıkan Dudullu OSB Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi 19/02/2018 tarih ve 2018/11421 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Bölgenin yönetici şirketi olan BÜDOTEK (Dudullu OSB Boğaziçi Üniversitesi Teknopark AŞ) 2 Ekim 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ortaklığı ile faaliyete başlamıştır.

Yüksek Nitelikli Ar-Ge çalışmaları

Bünyesinde 58 girişimci firma ve 14 kuluçka girişimcisi olmak üzere toplam 72 girişimcinin faaliyet gösterdiği kurumun faaliyet alanları arasında genetik araştırmalardan elektroniğe, nano malzemeden yazılım geliştirmeye, otonom araçtan çevre teknolojilerine kadar uzanan çok geniş ve farklı kulvarda ilerleyen firmalar yer almaktadır.
BÜDOTEK, girişimcilerin Ar-Ge, inovasyon ve iş birliği yeteneklerini geliştirerek yarattıkları katma değeri arttırmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik kadrosu ile araştırma alt yapısını ve Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nin üretim imkanlarını birleştirmek suretiyle yüksek nitelikli Ar-Ge çalışmaları yapılmasını hedeflemektedir.

Teknoparkların sunduğu değerler:

Teknoparklar oluşturdukları ekosistem ve dinamik atmosferleriyle girişimcilere efektif katma değerler sağlamaktadır. Bu değerler arasında:
• Devlet tarafından sağlanan teşviklerden yararlanma imkanı
• Ar-Ge, tasarım ve yazılım faaliyetlerini destekleyen bir çalışma ortamı
• Genç ve dinamik çalışanların oluşturduğu bir çevre
• Birbiriyle etkileşim sağlayan girişimcilerin başarı şansını artıran bir ekosistem
• Kuluçka ve hızlandırıcı programlara katılma imkanı
• Hukuk, finans, fikri haklar, patent, ticarileşme, girişimcilik gibi konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri
yer almaktadır.

Fabrikalar Bölgesi

30-50 bin civarında istihdam

FABRİKALAR BÖLGESİ

50 bin kişiye ulaşan istihdam…

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nin, bünyesinde yer alan firmaların tüm altyapı ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde oluşturulan “Fabrikalar Bölgesi” 1.500.000 metrekare arazi üzerine kurulmuş ve 1980’li yıllarda Arsa Ofisi tarafından, parselasyon planına uygun olarak, şahıslara doğrudan satılmıştır. Sanayi parselleri üzerinde, başta demir-çelik, makina, plastik oto yan sanayi olmak üzere çeşitli sektörlerde, çoğunluğu orta ölçekli yaklaşık 140 firma faaliyettedir. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına destek olan Dudullu OSB’nin Fabrikalar Bölgesi’nde bulunan 15 ila 20 bin kişilik istihdam mevcudiyeti, dev bir iş gücü potansiyeli sağlamaktadır.

Bugüne kadar Fabrikalar Bölgesi’ndeki yatırım vb. harcamaların tamamı, bölge sanayicilerinin katkılarıyla gerçekleşmiş, ödenek veya fon kullanılmamış ve kullanılmamaktadır.