Hakkımızda

İSTANBUL DUDULLU ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Kurumsal Yolculuğumuz

Gurur duyduğumuz başarılarla dolu geçmişimiz

OSB kavramına yakından bakış

Dünyada ilk örneği 19. yüzyıl sonlarında İngiltere’de görülen Organize Sanayi Bölgesi uygulamalarına, 20. yüzyılın başlarında diğer ülkelerce de başlanmış ve böylece sanayinin belirli bir plan içerisinde yerleştirilmesi sağlanmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi amacına hizmet eden sanayi bölgeleri, sanayicilerin altyapılı arsa ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla bu bölgeleri inşa eden özel firmaların kar elde etmelerini sağlamaktadır.

Kalkınma döneminin “lokomotifi” olan sanayi sektörü, şehrin planlı gelişimine katkıda bulunurken, güvenilir bir altyapı ile ortak tesislerin kurulmasına yardımcı olmaktadır. Üretimde verimliliğin ve kar artışının elde edilmesini sağlayarak ekonomik kalkınmayı desteklemektedir.

Kentleşmeyi yönlendiren sanayi bölgeleri

Çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarını imar planlarındaki oranlar dâhilinde gerekli ortak kullanım alanları haline getirmek gibi ana hedeflerin yanı sıra, planlı ve verimli kaynak bölgeleri oluşturarak kentleşmeyi yönlendirmektedir.

Kaliteli yaşam ve üretim alanı

1982 yılında kurulan İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), Fabrikalar Bölgesi ve İMES, DES ve KADOSAN sanayi sitelerini içine alan 265 ha alan üzerine kurulmuştur. Bölgede 110’u fabrika, 3’ü kooperatif, 2500’ü küçük işletme olmak üzere toplam 3 bine yakın işletme faaliyet göstermektedir.

Bölge, İstanbul’un merkezinde yer alan konumu, sürdürülebilir altyapı hizmetleri, yeşil alan sistemleri, vizyoner yönetim anlayışının hayata geçirdiği yaşam, spor ve Ar-Ge merkezleri ile diğer sanayi bölgelerinden ayrılmaktadır. ‘Sürdürülebilir ve Sürekli Yeşil Alanlar’ prensibiyle oluşturulan binlerce ağaçla çevrili açık alanları, iş hayatının yoğun temposunda ‘nefes alan’ bir çalışma atmosferi sağlamaktadır. İştirakleri ile birlikte birbirinden farklı deneyimlere ev sahipliği yapan bir ‘yaşam alanı’ olma özelliği taşımaktadır.

Well Club Spor ve Yaşam Kompleksi

Türkiye’nin en büyük spor ve yaşam kompleksi olan Well Club, 30 bin metrekarelik kapalı alanı ve 4.500 metrekarelik bahçesi ile sanayi bölgesi içerisinde bir yaşam alanı özelliğine sahiptir. Well Club üyelerine voleybol, basketbol, hentbol, jimnastik, yüzme, fitness, stüdyo dersleri, tenis ve squash branşlarında profesyonel eğitmenlerle çalışma imkanı sunmaktadır.

We’ll Club diğer spor merkezlerinden farklı olarak çocukları da sporla buluşturmaktadır. Ebeveynler spor yaparken çocuklar da kendileri için özel olarak tasarlanmış Well for Kids alanında, profesyonel eğitmenler denetiminde sportif aktiviteler yapabilmektedir.

BÜDOTEK Teknopark

Dudullu OSB Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi 19/02/2018 tarih ve 2018/11421 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Bölgenin yönetici şirketi olan BÜDOTEK (İstanbul Dudullu OSB Boğaziçi Üniversitesi Teknopark AŞ) 2 Ekim 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ortaklığı ile kurulmuştur.

BÜDOTEK, girişimcilerin Ar-Ge, inovasyon ve iş birliği yeteneklerini geliştirerek yarattıkları katma değeri arttırmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesinin akademik kadrosu ile araştırma alt yapısını ve İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesinin üretim imkanlarını birleştirmek suretiyle yüksek nitelikli Ar-Ge çalışmaları yapılmasını hedeflemektedir.

Kampüs Kreş

Başarılı, dinamik, yaratıcı ve girişken nesiller yetiştirmek için eğitim-öğretimin önemine inanan İstanbul Dudullu OSB, bu bakış açısıyla Kampüs Kreş projesini 2012-2013 yılında hayata geçirmiştir. “Türkiye’nin En Büyük Kreşi” unvanına sahip olan Kampüs Kreş, dünyadaki en ileri eğitim sistemlerinin konseptinden ilham alarak 5 bin metrekare açık, 5 bin metrekare kapalı alanıyla hizmet vermektedir. Okul öncesi eğitimde markalaşan Kampüs Kreş “Her Çocuğa Özel ve Bireysel Yaklaşım” ilkesi doğrultusunda, öğrenci merkezli bir anlayış benimsemektedir. Kendine güvenen, özgür, bağımsız kararlar alıp uygulayabilen, insani değerlere sahip, yaratıcı, girişken, etkili iletişim kurabilen, sorun çözebilen bireyler yetiştirmek temel hedeftir.

Dudullu OSB Spor Kulübü

2016 yılında kurulan Dudullu OSB Spor Kulübü, rekabetçi, etik değerlere sahip sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedir. TBF B liglerinde ve özel liglerde tüm kategorilerde mücadele eden takımları ile birçok başarıya imza atmıştır. 2022 yılında Berlin’de gerçekleştirilen Easter International Cup’a katılan Dudullu OSB Spor Kulübü, Avrupa ve Amerika’dan katılan U16 kategorisindeki toplam 12 takım arasından 3’üncü olmuştur.

Happy Mirror       

Happy Mirror, misafirlerinin kendini özel hissetmelerini sağlamak, beklentilerin ötesinde kalite sunmak misyonu ile kadın, erkek ve çocuk kuaförü olarak Well Club Spor ve Yaşam Kompleksi’nde hizmet vermektedir. Happy Mirror’da kadınlar için özel gün makyajları, manikür-pedikür ve saç tasarım; erkekler için de saç kesimi ve tasarımı, kişisel bakım hizmetleri sunulmaktadır.

Ristorante La Chitarra

La Chitarra’nın Güney İtalya esintileri taşıyan menüsü birbirinden özel alternatifleri sunan bir lezzet durağı olarak konumlandırılmıştır. Ristorante La Chitarra; deneyimli şefleri ile şirketlerin yerli yabancı konuklarını ağırlayabileceği ve organizasyonlarını düzenleyebilecekleri bir ortama sahiptir.

Cafe Zenzero

Yeşillikler içindeki bahçesi ve kapalı alanı ile Cafe Zenzero, birçok toplantı ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Türk ve dünya mutfaklarından birçok farklı lezzete sahip menüsüyle kahvaltıdan akşam yemeğine gün boyu hizmet vermektedir.

Fabrikalar Bölgesi

30-50 bin civarında istihdam

FABRİKALAR BÖLGESİ

50 bin kişiye ulaşan istihdam…

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nin, bünyesinde yer alan firmaların tüm altyapı ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde oluşturulan “Fabrikalar Bölgesi” 1.500.000 metrekare arazi üzerine kurulmuş ve 1980’li yıllarda Arsa Ofisi tarafından, parselasyon planına uygun olarak, şahıslara doğrudan satılmıştır. Sanayi parselleri üzerinde, başta demir-çelik, makina, plastik oto yan sanayi olmak üzere çeşitli sektörlerde, çoğunluğu orta ölçekli yaklaşık 140 firma faaliyettedir. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına destek olan Dudullu OSB’nin Fabrikalar Bölgesi’nde bulunan 15 ila 20 bin kişilik istihdam mevcudiyeti, dev bir iş gücü potansiyeli sağlamaktadır.

Bugüne kadar Fabrikalar Bölgesi’ndeki yatırım vb. harcamaların tamamı, bölge sanayicilerinin katkılarıyla gerçekleşmiş, ödenek veya fon kullanılmamış ve kullanılmamaktadır.