Başkan'ın Mesajı

İDOSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI B. MURAT ÖNAY

Sanayi Bölgesinde Yaşam Alanı

Avrupa’da fabrikalar bulundukları yerleşim alanlarının kaderini birlikte yaşayan, oradaki insanların yaşamının önemli bir parçası. Fabrikalarla yerleşim alanları iç içe. Avrupa’da personel servisi diye bir kavram yok, çünkü her yer birbirine o kadar yakın ki insanlar yürüyerek, bisikletle veya araçlarıyla zaten çok kolay ulaşıyorlar bu nedenle böyle bir beklenti de hiçbir zaman oluşmuyor. Türkiye’de ise maalesef sanayi, yaşam alanlarından uzakta, şehirlerden tamamen kopuk yerlere yapılmaya çalışılıyor. Buna rağmen insanların %93’ünün şehirlere göç ettiği Türkiye’de şehirler öyle mantıksızca büyüyor ki daha 1982 yılında şehrin dışı olarak konumlandırılan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi tam Avrupa’daki gibi şehrin ortasında kalmışken, birileri çıkıp sanayi şehrin dışına çıkarılacak diye söylemlerde bulunmaktan çekinmiyor ve sanayinin ranta dönüşmesi için her türlü mücadeleyi maalesef vermeye çalışıyor.

Sanayinin kirleten, yaşam alanlarına zarar veren mantığını en azından bizim bölgemizde yıkmanın gururunu yaşıyoruz. İstanbul’da yaşam alanlarındaki kişi başına %1.5 olan yeşil alan oranını, kirletici olarak bakılan sanayi bölgesinde %17’lere kadar çıkardık. Fabrikaların yeşil alanlarını da bu orana kattığınız zaman bölgenin yeşil alan oranı %25’lere ulaşıyor. Artık hiç kimse Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ne kirletici sanayi gözüyle bakamıyor. İstanbul’un son kalan yaşam alanlarından daha kaliteli yaşanabilir bir alan oluşturmanın gururunu taşıyoruz.

Sanayi bölgesinin kreşine birkaç aylık çocuklar teslim ediliyor ve biz sanayinin içinde 350 çocuğumuzu büyütüyoruz. Türkiye’de konseptinde tek olan Well Club yaşam kompleksimizde sporu doya doya yaşıyoruz. Çağdaş şartlarda yemeğimizi yiyor, ailelerimizle birlikte yaşamımızın önemli bir zamanını burada geçiriyoruz. Caddelerimizi heykeller ve resimler ile donatarak sanatı her şekilde bölgemizde destekliyor ve geliştirmeye çalışıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ana hedefi Sanayileşmiş ve Çağdaş bir Türkiye’nin tüm sonuçlarını Bölgemizde gerçekleştiriyoruz ve bu yolda devam etmeye de tüm sanayici arkadaşlarımızla birlikte tek yürek halinde destek veriyoruz.

Saygılarımızla,

B. Murat ÖNAY